Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Fizjologicznej

23-24 Maj 2022- Warszawa

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Fizjologicznej
Wielka Synapsa 2022

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Fizjologicznej „Wielka Synapsa” wrócił do kalendarza wydarzeń cyklicznych Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego po dwóch latach przerwy z powodu sytuacji epidemicznej na świecie. Konkurs jest skierowany do studentów kierunków lekarskich polskich uniwersytetów medycznych. Nauki podstawowe, zwłaszcza fizjologia, stanowią niezbędną podstawę do zrozumienia przedmiotów klinicznych. Konkurs wiedzy fizjologicznej pozwala uczestnikom na poznanie i poszerzenie wiedzy z tego zakresu, jak również sprzyja wymianie doświadczeń dydaktycznych i naukowych pomiędzy uczestnikami konkursu i przedstawicielami Katedr Fizjologii.
Mottem przewodnim konkursu były słowa Janusza Korczaka „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Po raz pierwszy w długiej historii konkursu organizatorem i gospodarzem wydarzenia była nasza uczelnia. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 10 drużyn z wiodących uczelni medycznych. Studentki i studenci wzięli udział w dwóch konkurencjach: indywidulanej i drużynowej. Podczas zmagań indywidualnych studenci rozwiązywali test 100 pytań, a następnie 10 uczestników z najwyższymi lokatami odpowiadali na 20 krótkich pytań. Konkurencja drużynowa polegała na rozwiązaniu przez drużyny zadań typu study case. Ten etap konkursu poza wiedzą teoretyczną sprawdzał jej zastosowanie w praktyce.
„Wielka Synapsa” objęta została honorowym patronatem JM Rektora prof. dr. hab. Zbigniewa Gacionga. Podczas inauguracji konkursu uczestników powitał i życzył im powodzenia JM Rektor, na auli obecni również byli prof. dr hab. Marek Kuch Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, dr hab. Łukasz Koperskie Prodziekan ds. Studenckich I-II roku Wydziału Lekarskiego oraz przedstawiciel Zarządu Głównego  Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego prof. Tomasz Brzozowski.
Wydarzenie - poza częścią konkursową - stało się również okazją do spotkania kierowników katedr i zakładów fizjologii oraz opiekunów dydaktycznych. W spotkaniu podczas którego akademicy wysłuchali wykładu Slava Dimova z BIOPAC Systems, Inc pt. Fundamentals of psychophysiology recording – solutions for education and research oraz dra n. med. Rafał Kieszek – prezesa Scanderia Venture Sp. z o.o. na temat możliwości zdobywania funduszy na badania naukowe uczestniczyli: prof. dr hab. Tomasz Wierzba z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Jerzy Jochem, prof. dr hab. Halina Jędrzejowska-Szypułka oraz dr Adam Właszczuk z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (reprezentowali wydziały lekarskie z Katowic oraz Zabrza), prof. dr hab. Tomasz Brzozowski oraz prof. dr hab. Sławomir Kwiecień z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Aleksandra Stangret z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof. dr n. med. Teresa Małecka-Massalska oraz dr Michał Sagan z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr Agnieszka Siennicka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dr Agnieszka Oponowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz dr Agnieszka Kilanowska z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z naszej uczelni w spotkaniu uczestniczyli prof. dr hab. Paweł Włodarski, prof. dr hab. Ewa Szczepańska-Sadowska, dr hab. Michał Biały, dr hab. Tymoteusz Żera, dr Liana Puchalska, dr Małgorzata Wojciechowska, dr Agnieszka Wsół, dr Michał Kowara, lek. Joanna Michalik oraz organizatorka konkursu i spotkania prof. dr hab. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska.
W pierwszy dzień konkursu, po zmaganiach indywidualnych, studenci uczestniczyli w wycieczce pt. „Warszawska przygoda” zwiedzając wraz z przewodnikiem stolicę kultowym „ogórkiem”.
We wtorek po zakończeniu konkurencji drużynowej i podsumowaniu wyników w Auli B w Centrum Dydaktycznym JM Rektor wraz z prof. Agnieszką Cudnoch-Jędrzejewską wręczyli dyplomy i nagrody zwycięzcom.
W obu konkurencjach niekwestionowanymi liderami byli studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Spośród 30 uczestniczek i uczestników konkurencji indywidualnej I miejsce zajął Hubert Borzuta, II miejsce przypadło studentce z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Zabrze) Ewie Krawczyk, natomiast III miejsce przypadło ex-aequo studentom naszej uczelni Mai Owe-Larsson oraz Kamilowi Krauzowi. Wyróżnieni zostali również studenci, którzy zajęli IV miejsc Paweł Kurzelowski z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Katowice) oraz  Aleksandra Brzozowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Natomiast w konkurencji drużynowej wygrała drużyna z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: Maja Owe Larsson, Hubert Borzuta oraz Kamil Krauz.
II miejsce zajęła drużyna z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Katowice), natomiast III miejsce należało do drużyny z tej samej uczelni tylko oddziału z Zabrza.
Opiekunem dydaktycznym naszej drużyny był dr Michał Kowara, a częścią merytoryczną oprócz prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej opracowywał zespół w składzie: dr Agnieszka Wsół, dr Liana Puchalska oraz dr Małgorzata Wojciechowska. Implementowaniem testów oraz zadań praktycznych zajęła się lek. Joanna Michalik wykładowca z Zakładu Informatyki Medycznej i Telemedycyny. Ponadto nad sprawnością przebiegu konkursu i kwestiami organizacyjnymi czuwali pracownicy Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz pracownicy Centrum Dydaktycznego.
Przyszłorocznym gospodarzem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Fizjologicznej „Wielka Synapsa” będzie Śląski Uniwersytet Medyczny.

PTF
Scanderia